„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa." - Juliusz Słowacki

Prowadzimy zapisy na nowy rok szkolny 2024-2025

Zapisy do szkoły

Wznawiamy zapisy w Polskiej Parafialnej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling do dnia 2 września.                                  

Oferujemy zajęcia stacjonarne w budynku szkolnym,  w którym nie odbywają się żadne inne zajęcia  w godzinach przedpołudniowych,  a nauczyciele z radością oczekują na powrót swoich uczniów.

Zgodnie z wymogami Archidiecezji Chicago, w czasie zajęć szkolnych w sali lekcyjnej może przebywać tylko 15 uczniów.  Klasy o większej liczbie uczniów, jeżeli pozwolą na to warunki lokalowe będą podzielone na dwa oddziały,  w przeciwnym wypadku zajęcia prowadzone będą metodą hybrydową.

Aby zmniejszyć liczbę osób zostających w domu co tydzień do minimum, proponujemy aby na zajęcia w domu zostawało tyle osób o ile przekroczona jest dozwolona liczba 15 uczniów. Na przykład: jeśli do klasy zapisanych jest 20 uczniów, w klasie fizycznie będzie przebywało 15 z nich, a 5 osób będzie miało zajęcia w domu; w następnym tygodniu kolejne 5 osób będzie miało zajęcia w domu. Taka rotacja zapewnia (w tym przypadku), że ten sam uczeń uczy się z domu tylko raz w miesiącu.

Należy jednak pamiętać, że zachowane muszą być wszystkie środki ostrożności. Maseczki obowiązują przez cały czas pobytu w szkole z wyjątkiem przerw na posiłek, oraz zajęć na powietrzu. Uprzejmie prosimy , aby posiłek uczniowie zjedli przed wyjściem do szkoły.

Witamy uczniów sąsiednich szkół, którzy w tym roku korzystają z zajęć w naszej szkole. Mamy nadzieję, że będą się równie dobrze czuli jak w swoich szkołach macierzystych.

Zapraszamy Wszystkich!!!

Drodzy Rodzice,
Z ogromnym smutkiem przychodzi mi powiadomić Państwa, że w Wielki Piątek, w Polsce, podczas wycieczki z młodzieżą, niespodziewanie odeszła nasza Koleżanka, oddana swej pracy wicedyrektorka i wieloletnia nauczycielka –Pani Barbara Gawrońska.
Ta nagła śmierć wstrząsnęła nami wszystkimi. Straciliśmy osobę wysoce cenioną za swoje podejście do obowiązków zawodowych. Pani Barbara była pedagogiem o ogromnym talencie. Miała wspaniały kontakt z młodzieżą i nauczycielami.
Zapamiętamy jako pełną radości, uśmiechu i optymizmu, zawsze gotową pomóc drugiemu człowiekowi.
Pozostawiła rodzinę i szkolną społeczność w ogromnym bólu. Nikt nie zastąpi naszej drogiej Pani Basi…

Pogrążeni w smutku,
Dyrektor szkoły Renata Rudnicki, Zarząd Szkoły, Nauczyciele i Uczniowie.

Wheeling, IL 30 marca 2024r.

To był piękny bal

Wielki Oscarowy Bal naszej szkoły przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania! Sala zamieniła się w prawdziwe Hollywood. Atmosfera była magiczna, a wystrój sali zapierał dech w piersiach. Czerwony dywan, palmowy zaułek gwiazd, fotobudka z rekwizytami – wszystko to sprawiło, że na chwilę przenieśliśmy się do fabryki snów. Podczas balu odbyła się gala rozdania Oscarów dla Oskarowej Pani balu i Oskarowego Pana balu, statuetkę również otrzymała najbardziej bawiąca się nauczycielka jak również najbardziej tańcząca para na parkiecie. Hollywoodzka Loteria pełna atrakcyjnych nagrod i niewiarygodnie piękna aukcja przygotowana przez uczniów naszej szkoły oraz zdolnych artystycznie nauczycieli, szczyciła się ogromnym powodzeniem.
To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie hojność i życzliwość naszych sponsorów. Dlatego szczególne podziękowania kierujemy do:

KD MARKET W WHEELING
DELI 4 YOU
MONTROSE DELI
HANNA’S BAKERY & CAFE

Carol & Tom Perridge, Forever Travel – Elżbieta Bloniarz, Obsession boutiqu, Marek Art, Baltic Amber and Silver, Victoria Limo – Magda, Lisa and Steve Laue, Forever Living Agnieszka Walawski, Nu Skin Beata Gancarz, Young Living – Diana, Forever Living – Honorata Kosińsk, Magda Sosnowski, “LOAF” – Wioletta Jezior, Home Care by AUAF, Ambit Energy – Maria Kuzdak, Grant and Dunne – Janice Pajerski, Fiu Fiu Fashion, Paulina Gradzka, Agata Starzycki, Art – Beata Lange, Love Botanics – Marta Purschke, Herbaciarnia w miłości do siebie i dziecka – Kinga Lydka, Holistic Face Lift Academy – Magdalena Domański, PHOTO – Anna Jarosz, Holistic Face Lift Academy – Magdalena Domański, Ambit Energy – Maria Kuzdak, Grant and Dunne – Janice Pajerski, Fiu Fiu Fashion, DK Beauty LLC, Ela’s Hair Salon & Spa, Red Bisou – Anna Tarasiuk, Sylwia Marcinek, Agata Starzycki, Monika Skurski, Rafał Kowalczyk, EXIT Realty Redefined – Katarzyna Popiwniak, Marzena Opido, Aneta Bajorek, Ewelina Pomorska, Aneta Chwała, Bartłomiej Drabczak.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

Informujemy, że nasza szkoła otrzymała dotację ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie utrzymania i funkcjonowania szkół polonijnych w USA na lata 2022-2023

Kwota dotacji:

2022: 35 000 PLN

Kwota dotacji:

2023: 35 000 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 1 051 336, 20 PLN

Zadanie publiczne „Wsparcie utrzymania i funkcjonowania szkół polonijnych w USA na lata 2022-2023” polega na wsparciu szkół polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów wynajmu pomieszczeń, wynagrodzeń nauczycieli, ubezpieczenia i innych kosztów funkcjonowania.

Awaria

Nowy rok zozpoczynamy awarią wodociągu- nie mamy ocieplanych klas, dlatego w tym tygodniu ( 11- 13 stycznia) odwołujemy zajęcia szkolne. Odwołane jest też wspólne kolędowanie w niedzielę po mszy św. 

Departament Współpracy Międzynarodowej

Drodzy Prezesi, Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice i Przyjaciele Polskiej i Polonijnej Oświaty za granicą,

Z okazji zbliżających Świąt Bożego Narodzenie i Nowego 2024 Roku w imieniu Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz własnym składam serdeczne życzenia pogody ducha i wytrwałości w pielęgnowaniu polskiego języka i polskiej tożsamości narodowej za granicą.

Jednocześnie informuję, że od dnia 1 stycznia 2024 roku nastąpi podział Ministerstwa Edukacji i Nauki na Ministerstwo Edukacji Narodowej kierowane przez Panią Minister Barbarę Nowacką oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kierowane przez Pana Ministra Dariusza Wieczorka. Sekretarzem stanu ds. międzynarodowych w MEN będzie Pani Minister Joanna Mucha, zaś Podsekretarzem stanu ds. międzynarodowych w MNiSzW będzie Pan Minister Andrzej Szeptycki.

Ministerstwo Edukacji i Nauki z ww. Kierownictwem formalnie funkcjonuje do dnia 31 grudnia br.

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka

Dziękuję za Państwa dotychczasowe zaangażowanie w pracy na rzecz polskiej i polonijnej edukacji za granicą i liczę na dalszą owocną współpracę z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Radosnych i Spokojnych Świąt. Hej Kolęda, Kolęda!

Piotr Semeniuk

Wesołych Świąt!

Zielone gałązki, a na każdej świeczka,
W stroiku z bibułek stoi choineczka.
Gdy zaświeci gwiazdka między gałązkami,
Wesołą kolędę dla niej zaśpiewamy.

Życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym Roku przesyła naszym Uczniom i Ich Rodzinom

Dyrekcja, Zarząd i Grono Pedagogiczne Polskiej Parafialnej Szkoły im. J. Słowackiego