„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa." - Juliusz Słowacki

Zapisy do szkoły

Wznawiamy zapisy w Polskiej Parafialnej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling do dnia 2 września.                                  

Oferujemy zajęcia stacjonarne w budynku szkolnym,  w którym nie odbywają się żadne inne zajęcia  w godzinach przedpołudniowych,  a nauczyciele z radością oczekują na powrót swoich uczniów.

Zgodnie z wymogami Archidiecezji Chicago, w czasie zajęć szkolnych w sali lekcyjnej może przebywać tylko 15 uczniów.  Klasy o większej liczbie uczniów, jeżeli pozwolą na to warunki lokalowe będą podzielone na dwa oddziały,  w przeciwnym wypadku zajęcia prowadzone będą metodą hybrydową.

Aby zmniejszyć liczbę osób zostających w domu co tydzień do minimum, proponujemy aby na zajęcia w domu zostawało tyle osób o ile przekroczona jest dozwolona liczba 15 uczniów. Na przykład: jeśli do klasy zapisanych jest 20 uczniów, w klasie fizycznie będzie przebywało 15 z nich, a 5 osób będzie miało zajęcia w domu; w następnym tygodniu kolejne 5 osób będzie miało zajęcia w domu. Taka rotacja zapewnia (w tym przypadku), że ten sam uczeń uczy się z domu tylko raz w miesiącu.

Należy jednak pamiętać, że zachowane muszą być wszystkie środki ostrożności. Maseczki obowiązują przez cały czas pobytu w szkole z wyjątkiem przerw na posiłek, oraz zajęć na powietrzu. Uprzejmie prosimy , aby posiłek uczniowie zjedli przed wyjściem do szkoły.

Witamy uczniów sąsiednich szkół, którzy w tym roku korzystają z zajęć w naszej szkole. Mamy nadzieję, że będą się równie dobrze czuli jak w swoich szkołach macierzystych.

Zapraszamy Wszystkich!!!

Ogniska 2023

Drodzy Rodzice,

Serdecznie zapraszamy uczniów naszej Szkoły na ognisko! Zapewniamy pyszną kiełbaskę oraz s’mores.

Ogniska odbędą się podczas zajęć dla uczniów klasy 4 do liceum.

9/21 czwartek: kl 4 – 7

9/22 piątek: kl 4 – 7 

9/23 sobota: kl 4 – 8

9/28 czwartek: kl 8 i IILO

9/29 piątek: kl 8 – III LO   

Aby ogniska mogły się odbyć sprawnie, potrzebujemy kilku rodziców do pomocy na każdej zmianie (rozstawienie stołów, pokrojenie i podanie kiełbasek oraz sprzątnięcie)  

Zapisy na https://www.signupgenius.com/go/10C0E44ADA829A4FCC70-ognisko

Wieczory są już chłodne, więc prosimy aby dzieci miały coś ciepłego do ubrania. Jeśli ktoś woli, może przynieść posiłek z domu. Sklepik szkolny będzie otwarty dla reszty uczniów.

Z góry dziękujemy za Waszą pomoc.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24

Wrzesień , wrzesień w naszej szkole
klasy pełne słońca,  
pełne dzieci, bo wakacje
już dobiegły końca.”

Witamy się z Wami fragmentem szkolnej piosenki i cieszymy na wspólne  spotkanie w klasach już wkrótce! 

Rok szkolny 2023/ 2024 rozpoczynamy 7, 8, 9 września 2023 r. 

7 i 8 września, czwartek – piątek: spotkanie w szkole w godzinach 5:00pm- 7:00pm. 

5:00 PM – msza św. Po mszy spotkanie nauczycieli z uczniami i rodzicami w klasach. Po nim rodzice mogą odebrać podręczniki. 

9 września, sobota: spotkanie w szkole w godzinach 10:00am- 12:00pm. 

10:00 AM – spotkanie nauczycieli z uczniami i rodzicami w klasach. Po nim rodzice mogą odebrać podręczniki. 

11:00 am – msza św. 

Nasza szkoła cieszy się popularnością. Dziękujemy Rodzicom, którzy wybrali naszą szkołę, jako miejsce nauki dla swoich pociech. 

Mamy jeszcze wolne miejsca i z radością przyjmiemy również nowych uczniów. 

Zapraszamy serdecznie! 

Święto Dziękczynienia

Z okazji Święta Dziękczynienia życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Przyjaciołom i Sympatykom Szkoły radosnego świętowania w gronie najbliższych. Niech ten dzień będzie okazją do refleksji i wyrażenia wdzięczności za wszelkie dobro, pomoc, życzliwość jakie otrzymujemy od innych.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Zarząd Szkoły

Dzień Nauczyciela

  Dzień Nauczyciela wzbudził wiele pozytywnych emocji 

wśród wszystkich pedagogów naszej szkoły .

Uczniowie  wykonali piękne , kreatywne kartki z życzeniami dla nauczycieli .  

Korytarze oraz wnętrza sal ozdobione tymi arcydziełami napełniły  

wszystkich pozytywną energią , która będzie nas motywować do dalszej wspólnej nauki.

Brawa dla uczniów oraz nauczycieli !

   Teraz wiemy , że WARTO UCZYĆ I WARTO SIĘ UCZYĆ !

“Miś Wojtek “ skradł serca uczniów “Słowackiego”

Dzieci lubią misie…

przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły uczestnicząc w niecodziennej lekcji historii.

20 października, w ramach „ Przystanku Historia” IPN  w Chicago, w naszej szkole gościli aktorzy scen polskich: Anna Ałaj i Filip Wójcik, którzy w ciekawy i zabawny sposób przedstawili dzieciom „ Historię misia Wojtka”.

Widzowie z zapartym tchem śledzili losy armii generała Władysława Andersa, któremu towarzyszył  futrzany przyjaciel – niedźwiedź Wojtek.

Uczniowie  kibicowali misiowi podczas jego wędrówki od Persji  aż po Szkocję. Chętnie śpiewali piosenki, odpowiadali na pytania aktorów i pomagali niedźwiadkowi w jego zmaganiach ze szpiegiem.

Braw nie było końca!

Na pamiątkę każdy widz otrzymał znaczek z wizerunkiem misia Wojtka.

Lekcja w teatrze

8 października uczniowie klas młodszych wraz z opiekunami pojechali do Chicago do Copernicus Center na musical “Kopciuszek”. Było to piękne, zabawne i kolorowe przedstawienie . 7 uczniów z naszej szkoły wzięło w nim czynny udział. Wcielili się oni w różne ważne role. Na scenie mogliśmy zobaczyć między innymi Zosię P. ( z kl. 1c) w roli motyla, Monikę W. (z kl. 1c) jako biedronkę, damy dworu to : Julia J.( kl. 4), Nel W.  ( kl 2) i  Ania J.( kl.2c). Wróżką była Julianna K. (z kl. 0).

Cieszymy się, że nasi uczniowie aktywnie uczestniczą w życiu społeczności polonijnej i dodatkowo szlifują język polski na warsztatach teatralnych „Little Stars” pod kierownictwem pani Agaty Paleczny. 

Wszyscy wróciliśmy zadowoleni a bajkowe wrażenia pozostały z nami na długo.

Wycieczka do Muzeum Polskiego

14 października uczniowie klas VII i VIII pojechali na wycieczkę do Muzeum Polskiego w Chicago. Ze względu na późne godziny popołudniowe nasza wizyta w muzeum nie była długa, ale jakże owocna. Serdecznie  przywitała  nas dyrektor Pani Małgorzata Koch. Pani Basia Kożuchowska –  przewodniczka po tym fantastycznym miejscu, z ogromną charyzmą i zaangażowaniem pokazywała naszym uczniom same najciekawsze eksponaty i przekazywała liczne ciekawostki historyczne.
Ogromne wrażenie zrobił na uczniach “Pokój Paderewskiego”, w którym zgromadzone zostały niezliczone pamiątki po tym wielkim Polaku.
Obrazy, posągi, witraże i liczne eksponaty zafascynowały młodych zwiedzających, a żywe i przepełnione humorem opowieści pani przewodniczki, zaciekawiały jeszcze bardziej.
Mamy nadzieję, że wycieczka ta, choć krótka, ale udana, zachęciła uczniów do tego, aby jeszcze kiedyś wrócić do Muzeum Polskiego w Chicago, miejsca bardzo ważnego dla Polonii, gdzie znajdziemy część polskiej historii.

ŚUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

                                    Ślubowanie Klas Pierwszych

     W ostatnim tygodniu w naszej Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego miała miejsce piękna uroczystość. To nasze pierwszaki uroczyście ślubowały, że będą pilnie uczyć się języka polskiego, poznawać naszą polską tradycję i kulturę oraz, że będą dbać o dobre imię naszej szkoły. W uroczystości wzięło udział 52 uczniów pierwszych klas wraz z wychowawcami Joanną Rokosz, Elżbietą Typiak, Marią Keane, wicedyrektor Barbarą Gawronską  oraz nauczycielami muzyki Panią Anną Lorenc i Panią Anną Strojny, które w naszej szkole prowadzą zespół tańca „Gaik”. Zaszczyciła nas swoją obecnocią również Pani Ewa Koch – Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, która rozdała dzieciom piękne, duże zeszyty. Podczas uroczystości rodzice nie ukrywali łez wzruszenia gdy dzieci śpiewały „Jesteśmy Polką i Polakiem” i recytowały  „Powiewa Flaga” dumnie machając polskimi flagami. Po pasowaniu każdego ucznia wielkim ołówkiem pierwszaki udały się na zasłużony poczęstunek – pizzę i babeczki. Nawet babeczki były pięknie przytrojone biało-czerwonymi flagami. Jak co roku była to wyjątkowe i wzruszające wydarzenie.

 

Joanna Rokosz – wychowawca klasy 1B 

Co? Gdzie? Kiedy? Rozpoczęcie roku szkolnego

Szanowni Nauczyciele, Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie !                                                                             

Rozpoczynamy nowy rok szkolny, który jest dla nas kolejnym wyzwaniem! 

Rozpoczęcie roku szkolnego 8, 9, 10 września 2022.    

PLAN   ZAJĘĆ  zajęcia w pierwszym dniu szkoły skrócone.

czwartek                         5:00 pm –    msza święta, po mszy spotkanie z rodzicami w klasach         

piątek                               5:00 pm  –   msza święta, po mszy spotkanie z rodzicami w klasach                 

sobota I zmiana             9:00 am  –   spotkanie z rodzicami w klasach (nie będzie w tym dniu mszy św.) 

INFORMACJE DLA RODZICÓW

 • Dzieci w pierwszym dniu zajęć otrzymają wniosek o wydanie legitymacji szkolnej (do wypełnienia w domu). Jeżeli dziecka nie będzie w szkole w pierwszym dniu zajęć, prosimy o pobranie wniosku z naszej strony internetowej i wydrukowanie w domu. Wnioski proszę wypełnić i zwrócić do nauczyciela na pierwszych pełnych zajęciach. Jeżeli dziecko miało poprzednio wydaną legitymację, ale została zagubiona, prosimy o wypełnienie wniosku o utracie legitymacji.
  • Wniosek o wydanie lub przedłużenie legitymacji – według nowych przepisów o szkolnictwie, każdy uczeń musi posiadać legitymację szkolną. Legitymacja jest bezpłatna
  • Zawiadomienie o utracie lub zniszczeniu legitymacji – jeśli uczeń miał legitymację w przeszłości, ale została uszkodzona lub zgubiona, wymagane jest wypełnienie tego zawiadomienia
 • Nowi uczniowie w pierwszym dniu szkoły przedstawiają kopię świadectwa poprzedniej klasy 
 • PODRĘCZNIKI opłacone do 3 września, będą do odebrania w pierwszym dniu zajęć. Proszę przynieść ze sobą potwierdzenie zapłaty za książki (może być w formie elektronicznej na ekranie telefonu)
 • Rejestracja REMIND w celu otrzymywania informacji SMS. Rejestracja na stronie szkoły.
 • W sklepiku szkolnym uczniowie mogą zaopatrzyć się w pizzę, drożdżówkę, pączki, kanapki soki owocowe i wodę. W pierwszym dniu szkoły sklepik nieczynny. Ze względu na uczulenia zabraniamy przynoszenia przekąsek z orzechami.
 • Mile widziana pomoc rodziców. Wolontariusze proszeni są o kontakt z Administratorem Dyżurów p. Kasią Popiwniak tel. 847-849-7217   
 • RODZICE NIE MOGĄ WCHODZIĆ NA TEREN SZKOŁY W CZASIE TRWANIA ZAJĘĆ – wyjątkowo w pierwszy dzień zajęć pozwalamy rodzicom na wejście do szkoły i uczestniczenie we mszy świętej i zajęciach informacyjnych

WYMAGANIA W STOSUNKU DO UCZNIA

 • Przestrzeganie Regulaminu Ucznia z naciskiem na wyłączenie sprzętu elektronicznego na czas pobytu w szkole.
 • Lista przyborów, które uczeń powinien mieć w teczce:  kredki, 2 ołówki dobrze zaostrzone, gumka, nożyczki, 1 długopis, klej, ściereczki lub płyn dezynfekujący do rąk, podręczniki.

RUCH NA PARKINGU

Prosimy o zachowanie bezpieczeństwa na parkingu!

 • Punktualny przywóz i odbiór dzieci 
 • Uczniowie wchodzą i wychodzą z budynku przydzielonym wejściem # 6 # 9 #10 #11.  Szczegóły w nadchodzącym czasie.                    
 • Prosimy o uważne zapoznanie się z planem szkoły i oznakowaniem wejść
 • Nauczyciele po zakończonych lekcjach wyprowadzają uczniów na zewnątrz, lub do drzwi wyjściowych

UWAGA

Wjazd na podjazd przed szkołą od ul. Dundee Rd, tylko dla rodziców klasy przedszkolnej (wejście #6).        

KONTAKTY

Prezes –      Beata Koczaj   tel. 773-294-4277  – podręczniki 

Skarbnik – Aneta Chwała   tel. 312-375-4813 – zapisy 

Administrator Dyżurów – Kasia Popiwniak   tel. 847-849-7217   

Bardzo ważna jest obecność Rodzica i Ucznia w pierwszym dniu. Będzie to krótkie spotkanie, ale bardzo istotne zarówno dla Państwa jak i dla szkoły.

Wszystkim tym, którzy zapisali dzieci do naszej szkoły, zaufali naszym Nauczycielom i Zarządowi, serdecznie dziękujemy. My ze swej strony postaramy się nie zawieść Państwa zaufania, a uczniom stworzyć jak najlepsze warunki do nauki, zabawy, nawiązania przyjaźni dla uzyskania dobrych wyników w nauce, dobrego samopoczucia i wzmocnienia własnej wartości.

Serdecznie zapraszamy na nasze pierwsze spotkanie ze szkołą po wakacjach.